جستجو
روش های تمیز کردن کفپوش خودرو

روش های تمیز کردن کفپوش خودرو

در این مقاله می خوانید ...

یکی از مشکلاتی که اکثر افراد را درگیر می‌کند، مواجهه شدن با کثیف شدن کفپوش خودرو است! مخصوصا اینکه خیلی از اوقات، اصلا فرصت مراجعه به کارواش وجود ندارد و یا اگر فرصتی هم پدید بیاید، عموما تمیز کردن کفپوش خودرو فقط با شستن کل خودرو انجام می‌شود و شما باید منتظر فرصتی باشید تا ماشین کثیف شده و سپس به کارواش بروید و در این مدت، باید کثیف بودن کفپوش را تحمل کنید. در این مقاله سعی داریم تا بهترین روش های تمیز کردن کفپوش خودرو را با هم مرور کنیم تا دیگر نیازی نباشد برای تمیز کردن کفپوش به زحمت بیفتید. با ما همراه باشید.

آیا جنس کفپوش خودرو در شستشوی آن موثر است؟

نه تنها کفپوش خودرو، بلکه در هر چیز قابل شستشوی دیگری نیز، جنس آن محصول در شستن آن تاثیرگذار است. برای مثال اگر دکمه های ماشین لباسشویی خود را مشاهده کرده باشید، حتما دیده اید که حالت های مختلفی برای هر لباس ها، مانند لباس های کتانی، پلاستیکی، پشمی و … وجود دارد که در نهایت سبب می‌شود نوع شستشو، با توجه به جنس آن لباس تغییر کند. کفپوش خودرو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و جنس کفپوش در شستشوی آن تاثیر بسزایی دارد.

تمیز کردن کفپوش خودرو

شستشوی کفپوش خودرو بهتر است با یک ترتیب مشخصی انجام بگیرد تا مطمئن شوید به بهترین شکل ممکن اقدام به شستشوی کف پوش خودرو کرده اید. در این بخش به صورت جزئی با تمیز کردن کفپوش خودرو آشنا می‌شویم.

  1. تمیز کردن کفپوش خودرو از گرد و خاک و غبار

اولین مرحله در تمیز کردن کفپوش، توجه به این نکته است که عموما کفپوش ها به شدت مستعد جذب خاک هستند و هنگامی که از جاده گذر کنید و پنجره باز باشد، مقدار زیادی گرد و خاک وارد ماشین شده و به بهترین جای ممکن! یعنی کفپوش خودرو می‌نشینند. اگر میزان گرد و خاک کم باشد، می‌توان با یک دستمال مرطوب اقدام به تمیز کردن کفپوش کرد. نکته ای که باید دقت داشته باشید؛ این روش تنها برای کفپوش های پلاستیکی، پی‌وی‌سی و مانند این ها مناسب است و نمی‌شود برای کفپوش های موکتی و نمدی از این روش استفاده کرد.

تمیز کردن کفپوش نمدی و موکتی خودرو از گرد و غبار

برای تمیز کردن کفپوش ماشینی که جنس موکتی یا نمدی دارد از گرد و خاک، نمی‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید. بنابراین بهتر است آن را ابتدا از خودرو خارج کرده و در مرحله بعد آن را بتکانید تا آشغال های بزرگ تر کاملا خارج شوند. سپس با یک جاروبرقی و یا جارو شارژی، روی سطح کفپوش را به طور کامل تمیز کنید. اگر امکان دسترسی به جارو برقی و شارژی ندارید،  می‌توانید این کار را با یک جارو دستی انجام دهید. توجه داشته باشید باید از روی خواب پرز ها این کار را انجام دهید تا گرد و خاک کفپوش از بین برود. اگر حتی به جارو دستی نیز دسترسی ندارید، می‌توانید کفپوش را در هوا نگهداشته و با ضربه های محکم به پشت آن، گرد و خاک را تا جای ممکن دور کنید. البته این کار را در جهتی انجام دهید که گرد و خاک به کسی نخورد.

  • تمیز کردن کفپوش خودرو از انواع کثیفی

در مرحله بعد از تمیز کردن کفپوش از هرگونه گرد و خاک، باید بسته به نوع کثیفی که روی کفپوش شما وجود دارد، اقدام به تمیز کردن آن بکنید. این کثیفی ها می‌تواند شامل گل و لای، ریخته شدن مایعات مانند چای و نوشابه، انواع غذا ها و خوراکی های نوچ مانند عسل، مربا و … باشد. تمیز کردن هرکدام از این ها باید با روش مختلفی انجام بگیرد و به قول معروف نمی‌توان برای هرکدام از این ها نسخه یکسانی داد.

تمیز کردن کفپوش خودرو از گِل و لای

این مورد که مخصوصا در فصل پاییز و زمستان، به دلیل بارش برف و باران به وفور رخ می‌دهد، یک کار سخت و آزار دهنده در صورت داشتن کفپوش نمدی یا موکتی و یک کار سهل و آسان در صورت داشتن کفپوش چرم و پلاستیکی است. در این بخش هرکدام از این دو مورد را توضیح خواهیم داد.

تمیز کردن کفپوش نمدی و موکتی از گل و لای

برای اینکار باید مطمئن شوید که لکه های گِل کاملا خشک شده است؛ چرا که اگر خشک نشده باشند، اگر اقدام به تمیز کردن آن بکنید، گل و لای بیشتر پخش می‌شود. برای این کار شما به آب گرم، قاشق، بطری اسپری و مقداری پودر لباسشویی نیاز دارید. در اولین مرحله، شما باید با استفاده از جارو برقی (در صورت دسترسی) و یا جارو دستی، سطح کفپوش را کاملا از تکه های گل پاک کنید.

بعد از جارو برقی کشیدن، گل های خشک شده خاک شده و روی الیاف قرار می‌گیرند. بنابراین، باید با استفاده از قاشق، خاک های باقیمانده در الیاف کفپوش را تا حد ممکن جدا کنید. البته مواظب باشید فشار زیادی به کفپوش وارد نکنید تا آسیب ببیند. سپس دوباره جارو برقی بکشید و این کار را انقدر ادامه دهید تا جای گلی روی کفپوش نماند.

در مرحله بعدی، شما باید مخلوطی از آب گرم و مواد شوینده ماشین لباسشویی درست کنید تا کفپوش خودرو را بتوانید به طور کامل تمیز کنید. دقت داشته باشید در صورت استفاده از پودر ماشین لباسشویی، محلول را باید به خوبی هم بزنید تا دانه ها کاملا حل شوند.

در نهایت یک اسفنج را به آن محلول آغشته کرده و به آرامی شروع به تمیز کردن کفپوش کنید و اجازه دهید به طور طبیعی خشک شود.

تمیز کردن کفپوش چرم از گل و لای

کفپوش های خودرو که از چرم مصنوعی استفاده می‌کنند، در صورتی که از این نوع از کفپوش ها استفاده می‌کنید، به تمام موارد گفته شده در این بخش به دقت گوش کرده و آن ها را انجام دهید.

توصیه می‌کنیم برای استفاده از این روش، ابتدا آن را در یک قسمت کوچک تست کرده و سپس آن را برای تمام کفپوش به کار ببرید.

در اولین قدم، ابتدا تمام کفپوش را با استفاده از یک پارچه که با آب گرم خیس شده، به طور منظم و به صورت کامل پاک کنید. سپس از یک پارچه خشک برای تمیز کردن کفپوش استفاده کنید. اگر لکه یا ردی مانده، مقدار بسیار اندکی مایع شوینده به آب گرم اضافه کنید و سپس با استفاده از یک پارچه نرم، آب اضافی آن را بگیرید. با استفاده از پارچه، آنقدر روی لکه بکشید تا کاملا پاک شود.

توجه کنید هرگز از پارچه های خشن و سفت، وایتکس و انواع مواد سفید کننده برای هیچ محصول چرم مصنوعی از جمله کفپوش استفاده نکنید.

  • تمیز کردن کفپوش خودرو از عسل، شیره و …

عسل، شیره و دیگر موارد شکر دار، معمولا حالت نوچی داشته و پس از مالیده شدن به کفپوش، مخصوصا کفپوش های موکتی سفت شده و در صورت تمیز کردن نامناسب، نه تنها تمیزی نصیبتان نخواهد شد بلکه کثیفی کاملا در سراسر کفپوش پخش خواهد شد. چنانچه کفپوش خودروی شما با عسل و مواد مانند آن کثیف شده است به این بخش توجه کنید.

بیشتر بخوانید: کفپوش سه بعدی خودرو چیست؟

تمیز کردن کفپوش نمدی و موکتی از عسل

ابتدا عسل سفت شده را به آرامی و به صورتی که کفپوش آسیب نبیند بتراشید. سپس یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، به دو لیوان آب گرم اضافه کنید. با استفاده از یک پارچه تمیز و محلولی که درست کرده اید آنقدر با پارچه روی کفپوش بکشید تا مایع جذب کفپوش خودروی نمدی یا موکتی شود. این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید. در نهایت، با استفاده از آب سرد و یک اسفنج، قسمتی که عسل ریخته را خشک کنید.

تمیز کردن کفپوش چرمی از عسل

این ماده طلایی خوشمزه، در صورتی که روی چرم ریخته شود و به سرعت پاک شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در صورتی که مدتی از ریخته شدن عسل روی کفپوش چرمی بگذرد، می‌تواند برای شما مشکل به وجود بیاورد. چه مشکلی؟

  • عسل چرم را تیره می‌کند

دلیل این اتفاق این است که عسل ماده ای قند دار است و در صورتی که مدت زیادی روی چرم بماند، به تدریج روغن های موجود در چرم را از بین می‌برد. از طرف دیگر، عسل دارای غلظت بالایی از اسید است! که می‌تواند سبب تغییر رنگ چرم شود.

  • عسل باعث چروک شدن چرم می‌شود

عسل هنگامی که روی چرم خشک شود، می‌تواند باعث به وجود آمدن چروک هایی روی آن بشود.

  • چرم چسبناک می‌شود

وقتی عسل روی چرم بماند، سطح آن را بسیار چسبناک می‌کند. تنها مشکل چسبی شدن چرم نیست! مشکل دیگری که به وجود می‌آید این است که وقتی سطح چرم چسبناک شده، بسیار مستعد جذب انواع آشغال ها و گرد و خاک است و در صورتی که هرچیز دیگری هم روی کفپوش بریزد، آن هم به چرم می‌چسبد!

  • عسل می‌تواند باعث پوسیدگی چرم شود

عسل به تنهایی نمی‌تواند باعث پوسیدگی چرم شود اما می‌تواند زمینه رشد باکتری ها را فراهم کند. اگر عسل به درستی از روی چرم پاک نشود و مقداری از آن روی چرم بماند، می‌تواند باعث رشد انواع کپک ها بشود.

نحوه تمیز کردن کفپوش چرمی از عسل

حال با توجه به مواردی که درباره ریخته شدن عسل روی چرم دانستید، احتمالا انگیزتان برای تمیز کردن کفپوش خودرو و حتی دیگر محصولات چرمی خود بیشتر شده است. نگران نباشید، کار بسیار ساده است؛ شما تنها به یک پارچه و مقداری آب گرم نیاز دارید. پارچه تمیزی را در آب گرم خیس کنید. آب به هیچ عنوان نباید جوش باشد چرا که باعث خرابی کفپوش خودروی شما خواهد شد. سپس پارچه را بچلانید تا آب های اضافی آن خارج شود. حال به صورت دوار و به آرامی، پارچه را روی کفپوش بکشید. مرتبا پارچه را با آب گرم خیس کنید و انقدر این کار را ادامه دهید تا کفپوش کاملا از عسل پاک شود. هنگامی که لکه عسل از بین رفت، پارچه خود را این بار با آب خنک خیس کنید و روی کفپوش بکشید تا باقی مانده بقایای عسل نیز پاک شود. در نهایت، با یک پارچه خشک سطح کفپوش را کاملا خشک کنید. توجه داشته باشید از هیچ منبع حرارتی مانند سشوار و … برای خشک کردن کفپوش استفاده نکنید زیرا باعث خراب شدن کفپوش شما خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با روش های شستشوی کفپوش خودرو آشنا کنیم. چنانچه سوالی در هر کدام از این بخش ها دارید، می‌توانید در قسمت نظرات آن را بیان کنید تا ما به سرعت به سوال شما پاسخ دهیم. فروشگاه اینترنتی کارمت التیمیت، یکی از بهترین تولید کنندگان انواع کفپوش خودرو، از جمله کفپوش سه بعدی خودروهای ایرانی و خارجی، مانند کفپوش سایپا مانند کفپوش سه بعدی کوییک و شاهین، کفپوش ایران خودرو مانند کفپوش سه بعدی تارا، کفپوش سه بعدی پژو پارس و … و کفپوش خودرو های خارجی مانند کفپوش سه بعدی پرادو می‌باشد. در این فروشگاه، شما می‌توانید کفپوش های مناسب خود را در 81 ترکیب رنگی مختلف انتخاب کنید تا علاوه بر دست باز داشتن در انتخاب رنگ دلخواه خود، بتوانید از کفپوش سه بعدی خودروی خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *