جستجو

سه دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار

در این مقاله می خوانید ...

سه دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار

روند افزایشی قیمت خودرو که از دو هفته پیش و همزمان با خروج شورای رقابت از گردونه قیمت‌گذاری خودرو آغاز شد، همچنان تداوم دارد. بررسی دنیای‌اقتصاد نشان می‌دهد که در هفته جاری قیمت‌ها در بازار، رشد ۵.۶درصدی را به خود دیده است. در این بین محصولات مونتاژی رکورددار رشد قیمت شناخته می‌شوند. افزایش بهای نرخ ارز و همچنین وعده مجوز عرضه ۱۲۰هزار خودرو به قیمت حاشیه بازار، دلیل روشنی بر روند صعودی قیمت‌هاست حال آنکه برخی از دست‌اندرکاران بازار نیز معتقدند عرضه به بازار کاهش یافته است.
بررسی بازار خودرو طی چهار روز گذشته نشان از ادامه روند افزایشی قیمت‌ها دارد؛ به طوری که از ۲۳ تا ۲۷ دی‌ماه از بین محصولات مورد بررسی، خودروهای داخلی به طور میانگین ۲۱ میلیون تومان، یا به تعبیری ۳.۵ درصد، و خودروهای مونتاژی به طور میانگین ۹۵.۵ میلیون تومان، یعنی ۷.۳ درصد، رشد قیمت را تجربه کرده‌اند. درصد رشد کل خودروهای مورد بررسی در چهار روز گذشته ۵.۶ درصد بوده است.

یکی از این عوامل رشد بهای ارز بوده است؛ به طوری که شنبه هفته جاری نرخ دلار در بازار آزاد ۵۱هزار و ۹۰۰ تومان بود اما روز گذشته این رقم به ۵۲هزار و ۸۵۰تومان رسید. بنابراین بازار خودرو نیز که همبستگی زیادی با نرخ ارز دارد، تحت‌تاثیر این نوسانات قرار گرفته است.

علاوه بر این، اخبار مربوط به صدور مجوز فروش ۱۲۰هزار دستگاه خودرو به قیمت حاشیه بازار توسط خودروسازان نیز بر رشد محقق‌شده در قیمت‌های بازار موثر بوده است. گرچه این خبر طی روزهای گذشته بارها توسط مسوولان اقتصادی دولت تکذیب شد اما هیجانات مربوط به آن بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داد. البته گویا توافقاتی در این مورد بین خودروسازان، قطعه‌سازان و وزارت صمت انجام شده بود، اما به‌هرحال بدون آنکه عملیاتی شود و دست‌کم بتواند موجب کاهش بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان شود، اثر منفی خود را بر بازار گذاشت. عامل سوم نیز احتمالا کاهش عرضه خودرو توسط تولیدکنندگان به بازار است. گرچه هنوز آمار رسمی از این موضوع منتشر نشده اما فعالان بازار خودرو اذعان دارند که عرضه خودرو به بازار با کاهش همراه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *