جستجو

دلیل و راه حل خرابی شیشه بالابر خودرو

در این مقاله می خوانید ...

دلیل و راه حل خرابی شیشه بالابر خودرو

هوا گرم است و در حالی که بازوی خود را از شیشه خودرو آویزان کرده اید، به سمت منزل در حال حرکت هستید. زمانی که به مقصد می رسید قصد بالابردن شیشه را دارید – شیشه گیر کرده است ! دکمه بالابر را فشار دهید و و تا جایی که می توانید امتحان کنید ، اگر شیشه تکانی نخورد چه باید کرد؟ نگران نباشید! زیرا در این قسمت از دانستنی های خودرو در به سوالات شما در مورد خرابی بالابر پاسخ خواهیم داد .

کلید بالابر شیشه

چرا شیشه بالابر ماشینم عمل نمیکنه؟

گیر کردن شیشه ماشین مسئله ای نگران کننده و امنیتی است . اگر خودروی شما به شیشه بالابر اتوماتیک مجهز باشد (مانند اکثر وسایل نقلیه امروزی) احتمالا نقص در عملکرد آن مربوط به سوئیچ های معیوب، سیم کشی یا یک موتور خراب می باشد اما این ها تنها علل خرابی شیشه بالابر خودرو نیستند و عوامل دیگری که می توانند مقصر باشند عبارتند از:

قفل ایمنی کودک

  گاهی اوقات راه حل ممکن است بسیار واضح باشد . اطمینان حاصل کنید که قفل ایمنی فعال نشده باشد زیرا در غیر این صورت، مانع بالا و پایین رفتن شیشه می شود .

فیوز ها 

برای یافتن جعبه فیوز و فیوز برقی مربوط به شیشه از دفترچه راهنمای وسیله نقلیه استفاده کنید. جعبه فیوز معمولا در زیر کاپوت خودرو قرار دارد . فیوز سوخته شده را پیدا کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

جعبه فیوز

موتور شیشه بالا بر

کلید های شیشه بالابر را فشار دهید و به صدای خارج شده از داخل در گوش کنید.  اگر صدایی شنیدید به احتمال زیاد سوئیچ در حال کار است اما موتور شیشه بالابر از کار افتاده است .

مشکل در سیم کشی

اگر با فشار دادن سوئیچ بالابر موفق به بالا پایین بردن شیشه نشدید احتمالا مشکل برقی است . سیم کشی فرسوده یا خراب شده می تواند باعث توقف عملکرد شیشه شود . این مورد بیشتر در وسایل نقلیه قدیمی رخ می دهد و تعمیر آن ممکن است به تنهایی دشوار باشد .

سوئیچ شیشه بالابر

نگاهی به سوئیچ شیشه بالابر بیاندازید، برای یافتن این مشکل از یک ولت سنج کمک بگیرید . اگر ولتاژکمی در حال جهش بود پس ممکن است سوئیچ خراب باشد .

سوئیچ شیشه بالابر

خرابی سوئیچ درب عقب

شیشه بالابر صندلی های عقب را با کلید اصلی درب سمت راننده بالا و پایین ببرید .  اگر اکنون فیوز و بالابر شیشه ماشین کار کرد ، احتمالا سوئیچ درب عقب مشکل دارد .

سیم کشی موتور

گاهی اوقات مشکل از سیم کشی موتور می باشد .  بدین منظور باید از آمپرسنج استفاده کنید . اگر موتور بالابر قدرت کار نداشته باشد ، احتمالا معیوب است . این اتفاق می تواند به دلیل سایش عمومی یک مولفه رخ دهد . اگر هنگام فشار دادن کلید، شیشه لرزید یا موتور ناله کرد احتمالا موتور دارای مشکل است. متاسفانه هیچ راهکاری سریع برای رفع این مشکل وجود ندارد و برای تعمیر یا تعویض نیاز به مراجعه به تعمیرکار دارد .

سیم کشی موتور

نحوه تعمیر شیشه بالابر خودرو

هنگام مواجه شدن با گیرکردن شیشه خودرو ، بهترین توصیه این است که با یک متخصص مشورت کنید اما با این حال، اگر با شیشه ای پایین در موقعیتی بارانی و طوفانی روبرو هستید می توانید راهکار های ذیل را امتحان کنید:

  • محکم بستن درب خودرو
  • خودرو را روشن کنید – اطمینان حاصل کنید که جرقه زن ( اشتعال) خودرو در وضعیت روشن قرار گرفته است.
  • هنگام عیب یابی ، هر دو سوئیچ سمت راننده و سوئیچ سمت خراب را آزمایش کنید و به جهت مورد نظر فشار دهید.
  • درب خودرو را محکم ببندید و در صورت عدم موفقیت در اولین تلاش، این کار را تکرار کنید. شیشه خودرو برای بالا و پایین رفتن به غلتک هایی متکی است . اگر شیشه هنگام پایین آمدن از مسیر خط خود خارج شود ، می توان با اعمال فشار و محکم بستن درب ، شیشه را به طور موقت درست کرد. اگر شیشه خودرو بالارفت ، آن را پایین نیاورید تا زمانی که توسط یک متخصص ارزیابی شود .
  • از دست تان کمک بگیرید.  اگر محکم بستن درب ماشین یا فشار دادن دکمه بی تاثیر بود، سعی کنید با مشت یا یک شی به درب ضربه بزنید فقط مراقب باشید که به دست یا درب خودرو آسیب نرسانید.
  • خودرو را روشن کنید. اطمینان حاصل کنید که جرقه زن خودرو در حالت روشن قرار گرفته است.
  • از یک دوست بخواهید تا دکمه شیشه بالابر را فشار داده و نگه دارد .
  • شیشه ماشین را به آرامی به کمک دست هایتان بالاببرید . اگر برای بالا بردن شیشه نیروی بیشتری را به کار گرفته اید ، مراقب باشید با بسته شدن آن ، دست و انگشتانتان گیر نکند .
تعمیر شیشه بالابر

این روش های عیب یابی فقط به عنوان رفع موقتی مشکل موثر هستند.  اگر موفق به بالابردن شیشه خودرو شدید ، دیگر آن را دستکاری نکنید تا توسط یک متخصص ارزیابی گردد .

به احتمال زیاد خرابی شیشه بالا بر نتیجه برخی از خرابی های مکانیکی داخل آن باشد که می تواند ناشی از یک موتور معیوب، تنظیم کننده ، سیم کشی یا خود کلید بالابر باشد .  یک تعمیرکار می داند که به چه علت شیشه گیر کرده و برای رفع آن چه کارهایی باید انجام دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *