جستجو

ترمز کاسه‌ای چیست؟

در این مقاله می خوانید ...

ترمز کاسه‌ای چیست؟

عکس یک مدل ترمز کاسه ای

ترمز کاسه ای از انواع ترمز ها است که در خودرو ها استفاده میشود. ترمزهای یک خودرو، مهمترین قسمت خودرو محسوب می شوند. چرا که وظیفه آنها جلوگیری از برخورد خودرو به موانع مختلف از جمله عابرین می باشد. بدون وجود ترمزها ممکن بود در دردسرهای مختلفی گیر بیفتید.

امروزه اکثر خودروها دارای ترمز دیسکی (Disc Brake) هستند، اما اکثر خودروهای قدیمی فرسوده ترمز کاسه‌ای دارند. در ادامه بیشتر با این نوع ترمز آشنا شده و درباره مزیت ها و معایب آن صحبت خواهیم کرد.

ترمز کاسه‌ای چیست؟

ترمزهای کاسه‌ای نوعی سیستم ترمز بوده که به دلیل پیچیدگی و عملکرد ضعیف خود، از دنیای خودروها خارج شده است. البته خوردوهای قدیمی و همچنین تعداد کمی از خودروهای ارزان قیمت، هنوز هم از ترمزهای کاسه‌ای استفاده می کنند. در سیستم این ترمزها به جای روتور و پد، از کاسه  و کفشک استفاده می کنند.

ترمزهای کاسه‌ای چگونه کار می کنند؟

مکانیزم و عملکرد ترمزهای کاسه‌ای بسیار ساده است. هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد فشار هیدرولیکی وارده به روغن ترمز باعث تحریک شدن قسمت کفشک و لنت که در داخل سیلندر قرار دارد شده و به کاسه  فشار می آورد. اصطکاک حاصل بین پوشش کفشک (لنت) و کاسه خودرو را متوقف می کند.

معرفی قسمت های مختلف خودرو

  • کفشک : همان قسمتی است که سطح اصطکاک (لنت) را به داخل کاسه فشار می دهد.
  • کاسه : محفظه‌ای است که لنت برای متوقف کردن حرکت ماشین به آن فشار می آورد. این قطعه شبیه یک قالب کیک گرد با تعدادی حفره می باشد.
  • لنت : سطحی بوده که در تماس با کاسه قرار گرفته و توسط کفشک به داخل آن فشار داده می شود.
  • فنر فرم دهنده: این فنر کفشکها را به حالت اولیه یا همان عدم ترمز بازمی گرداند.
  • سیلندر چرخ: سیلندر نیز کفشکها را به داخل کاسه فشار می دهد.

انواع ترمزهای کاسه‌ای

در واقع ترمزهای کاسه‌ای در چندین مدل مختلف طراحی شده‌اند. به همین دلیل در ادامه توضیحی درباره آنها ارائه می دهیم.

Duo-Servo

زمانی که برای اولین بار کفشک  به کاسه  فشار وارد می کند، ترمزهایduo-servo  با استفاده از نیروی گریز از مرکز فشار ثانویه کفشک  به کاسه  را ایجاد می کنند تا حرکت خودرو متوقف شود.

Leading-Trailing

ترمزLeading-Trailing  دارای سیستمی است که در آن دو نوع کفشک وجود دارد: یکی پیشرو که جلوتر قرار دارد (leading) و یکی در دنباله آن که عقب‌تر قرار می گیرد (trailing). کفشک پیشرو در جهت کاسه می چرخد​​، در حالی که کفشک دنباله‌دار از سطح کاسه دور می شود.

Twin-Leading

ترمزهای کاسه‌ای مدلTwin-Leading  دارای دو کفشک  پیشرو هستند که اصطکاک را بر روی سطح کاسه وارد می کنند. استفاده از این نوع ترمزها به فشار بسیار کمی لازم است، اگرچه برای بیرون کشیدن کفشک از کاسه به یک فنر بسیار قدرتمند نیاز دارد.

چه تفاوتی بین ترمزهای کاسه‌ای و ترمزهای دیسکی وجود دارد؟

ترمزهای کاسه‌ای از اصطکاک داخلی ایجاد شده در اثر فشار کفشک بر روی کاسه برای توقف ماشین استفاده می کنند. در حالیکه ترمزهای دیسکی از یک کولیس خارجی برای ایجاد اصطکاک بر روی مجموعه لنت های ترمز که روی روتور ترمز قرار دارند، استفاده می کنند. به طور کلی میتوان گفت ترمزهای کاسه‌ای از اصطکاک داخلی و در عوض ترمزهای دیسکی از اصطکاک خارجی استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *